„Zachytit v těhotenství úzkosti co nejdříve je klíčovým úkolem porodních asistentek,"

„Zachytit v těhotenství úzkosti co nejdříve je klíčovým úkolem porodních asistentek,"
říká britská aromaterapeutka, porodní asistentka a zdravotní sestra Sue Mousley.

12. a 13. září 2020 se v Brně koná již tradiční největší setkání milovníků léčivých rostlin. Sobota patří Aromakonferenci Brno a neděle pak Festivalu Aromaterapie & Bylinky. Aroma ateliér je i letos partnerem obou akcí. Na konferenci přijede přednášet britská aromaterapeutka, porodní asistentka a zdravotní sestra Sue Mousley. Podělí se o svoje tipy na péči o těhotné ženy a čerstvé maminky, ale mluvit bude i o současném projektu, kdy pečuje o duševní zdraví zaměstnanců i pacientů běžné nemocnice.

Jsem opravdu nadšená, že Sue Mousley přijala pozvání přednášet do České republiky. Její přednáška, kterou jsem měla možnost navštívit minulý rok na konferenci Drops v Budapešti, byla nezapomenutelná. Tak ať se vám hezky čte rozhovor se Sue, který připravila Anna Krutová, aromaterapeutka a organizátorka Aromaterapie & Bylinky.

 

 

V Evropě doznívá epidemie koronaviru. Používala jste během ní nějak aromaterapii?

SM: “Nebezpečí nákazy a míra pandemie se i ve Spojeném království, naštěstí snižuje. Používala jsem aromaterapii tak, jak jsem zvyklá. Pro posílení imunitního systému a podpoření schopnosti našeho organismu udržet si své zdraví, ne proto abych bojovala s virem. Protože nemůžeme pomáhat klientům a kolegům prostřednictvím masáže ani jiného přímého kontaktu, zvolila jsem nepřímou cestu. Velmi ráda jsem doporučovala použití roll-onů na předloktí nebo inhalační tyčinky. Nejčastěji jsem sáhla po citronu, ravintsaře, tymiánu, rozmarýnu, eukalyptu, mandarince, grapefruitu, mátě peprné, kadidlu nebo bergamotu. Kombinovala jsem je podle toho, pro koho jsem směs připravovala.”

Co pomáhá člověka zklidnit, pokud se něčeho bojí nebo se cítí ve stresu? Jaký je váš oblíbený způsob práce?

SM: “Když má někdo strach nebo čelí nějakým představám či nepříjemným situacím, může ho to tak přemoci, že to spustí nával adrenalinu, a reakce na prodloužený stres “bojuj nebo uteč”, může způsobit, že hladina kortizolu zůstane vysoká a zapříčiní problémy se spánkem a vypořádání se s danou situací. Pokud jde o akutní stres, když si všimnu, že má někdo záchvat paniky nebo na mě působí, jako když kvůli něčemu trpí, obvykle klienta posadím a nechám jej, aby dýchal zhluboka, aby se uklidnil. Dýcháme společně a držíme se za ruce. Jakmile se uklidní, pokusím se od klienta zjistit, co se stalo, a zda s tím mohu nějak pomoci, nebo doporučit někoho, kdo pomůže. Vždy klienta sleduji, abych se ujistila, že je v pořádku. Někdy, když mám po ruce kadidlo, kápnu trochu kadidla na kapesník a nechám klienta chvíli inhalovat. To pomůže zpomalit a prohloubit dech a zastavit tok stresových hormonů. Pokud se mi to podaří, domluvím se na relaxačním sezení v Oáze, tak mohu s klienty pracovat na jejich cestě k duševní pohodě.”

Jak jste začínala s aromaterapií v nemocnici?

SM: “Moje první krůčky jsem absolvovala na začátku devadesátých let, kdy jsem asistovala u svého prvního porodu do vody. Pak jsem chtěla zapojit do své práce další techniky a rozumět jim. Těhotné ženy si nosily aromaterapeutické přípravky z obchodů a já měla obavy o jejich bezpečnost a interakci s jinými léky. A proto jsem se začala v aromaterapii vzdělávat. Pak jsem nadšeně šířila znalosti v nemocnici a právě o tom budu hovořit dvanáctého září na Aromakonferenci Brno.”

 

 

V České republice využíváme aromaterapii převážně v porodnicích, ale stále je to spíše velmi alternativní. Jak může aromaterapie pomoci v klasickém lékařském prostředí? Kde vidíte potenciál pro její využití?

SM: "Také jsem s aromaterapií začínala v porodnické péči a pak jsem začala představovat lidem Oázu. Na přednášce v Brně můžete o Oáze zjistit více informací, které se Vám mohou hodit. Klíčové je psát články pro časopisy, provádět audit (kontroly, monitoring, revize) a publikovat ho, abyste se zviditelnili. Také jsem se přihlásila do soutěží, abych získala publicitu, a nemocnice mají rovněž v oblibě pozitivní ohlasy v tisku, zvláště v atmosféře dnešní doby. Získali jsme ocenění prince Charlese a naši nemocnici začali navštěvovat lidé přitahující pozornost veřejnosti."

 

 

Jaká je vaše oblíbená aromaterapeutická směs pro těhotné ženy a jejich duševní pohodu?

SM: "Zde je jedna ze směsí, kterou jsem používala, (je jich mnohem více v mé knize, kterou jsem napsala společně s mými dvěma kolegyněmi). Uvádím také proč:

Kadidlo - protože zpomaluje a prohlubuje dech, přináší pocit klidu a snižuje úzkost. Působí na biochemické látky související se strachem a panikou, tím že blokuje tok adrenalinu a dalších látek, které vedou k záchvatům paniky. Zvyšuje hladinu endorfinů a fenylethylaminu (hrají roli v limbickém systému, navozují pocit blaha).

Mandarinka - její osvěžující aroma má povznášející účinek a pomáhá odehnat depresi a úzkost. Tonizuje trávení a tím i chuť k jídlu. Podporuje činnost jater, pomáhá regulovat metabolické procesy, zklidňuje činnost střev. Revitalizuje a posiluje.

Neroli - proti úzkosti, depresi, nervovému napětí a šoku, pomáhá s problémy emočního původu

Doporučovaná směs:

50 ml panenského rostlinného oleje

4 kapky kadidla

4 kapky mandarinky

4 kapky neroli

Jde o 1% ředění, které si může těhotná žena přidat i do rollonu a potírat si předloktí v kombinaci s dechovými cvičeními.”

A jak je důležité duševní zdraví ženy během těhotenství a rok po porodu? Co potřebují ženy nejčastěji?

SM: "Na téma o duševním zdraví během těhotenství a po porodu jsem zrovna připravila článek pro časopis Aromatika, který vydává Gergely Hollodi Gergely Hollodi (maďarský aromaterapeut a organizátor konference Drops - pozn. překladatele). Pokud jde o těhotenství, porodní asistentky se zaměřují hlavně na úzkost spojenou s rodičovstvím a těhotenstvím. Podle MBRRACE-UK (Mothers and Babies: Reducing Risk through Audits and Confidential Enquiries across the UK) je klíčovým faktorem v těhotenství a v prvním roce po porodu duševní zdraví. Podle zprávy, kterou zveřejnili v roce 2019 na základě analýzy provedené v letech 2015–2017, byla mateřská sebevražda druhou nejčastější příčinou úmrtí, ke kterým dochází během posledních 42 dnů těhotenství, a tyto údaje sahají až do jednoho roku po porodu. Potvrzuje to i zpráva od Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (RCOG 2017), která uvádí, že u jedné z pěti žen se rozvinou potíže s duševním zdravím během těhotenství a že v případě čtvrtiny všech mateřských úmrtí v období od šestinedělí do prvního roku po porodu trpěly ženy potížemi spojenými s duševním zdravím.

Podle mých zkušeností coby porodní asistentky může být jednou z příčin to, že některé ženy, které už nějakou dobu potíže s duševním zdravím mají, přestanou užívat své léky ve chvíli, kdy zjistí, že jsou těhotné, ve strachu, aby neublížily miminku, spíše než aby se řídily radou odborného lékaře a nechaly si upravit dávkování léků. Dalšími jsou biologické příčiny jako hormonální změny, nedostatek podpory, těžké dětství nebo zkušenost se zneužitím. To vše pak může souviset s nízkou sebeúctou nebo tělesnými změnami, což špatně prožívají zejména ženy s poruchou příjmu potravy. Zpravidla se v takovém případě vyskytla nějaká zásadní životní událost nebo byla žena vystavena stresujícím životním podmínkám. U některých žen se může normální úzkost vystupňovat a vyústit až v generalizovanou úzkostnou poruchu (GAD) a dokonce se může rozvinout i v tokofobii (patologický až chorobný strach z těhotenství a porodu), zejména pokud mají negativní zážitek z předchozího porodu.

Zachytit v těhotenství úzkosti co nejdříve je klíčovým úkolem porodních asistentek, jelikož ženy se cítí pohodlněji, když hovoří s porodní asistentkou, protože si s ní již vytvořily blízký vztah (RGOG 2017). Běžným důvodem, že se ženy necítily pohodlně a bylo pro ně obtížné se svěřit zdravotníkům, byl strach z toho, že potíže s duševním zdravím budou zapsány do jejich lékařských záznamů (40 %), následuje nedůvěra v to, že by jim lékař pomohl nebo mohl pomoci (32 %), a nakonec následuje stigma, že by byly spojovány s duševní nemocí (28 %). Většina žen zpětně chápe, že obavy byly iracionální, ale v té době se cítily neschopné a báli se, že by jim miminko odebrali."

 

 

Školíte v aromaterapii porodní asistentky, jak tedy ony používají v praxi aromaterapii?

SM: “Mnoho informací uslyšíte na přednášce a najdete je také v knize. Trénink, který jsem vytvořila já a mé kolegyně ve Spojeném království, je pětidenní akreditovaný kurs, který pojednává o specifických éterických olejích a jejich používání, a učí, jak provádět těhotenské masáže. Je určen porodním asistentkám, terapeutům a dulám a může být vyučován ve Spojeném království a v jiných zemích. Můžeme pomoci i s nastavením pravidel pro praktikování v nemocničních službách, pomůžeme i s právními aspekty."

Můžete s námi sdílet o nějaký příběh z vaší praxe porodní asistentky, kdy vůně pomohly?

SM: “Aromaterapii jsem používala mockrát, hlavně, když jsem asistovala u domácích porodů. Ráda jsem přidávala do koupele směs šalvěje muškátové a kadidla, abych rodičce pomohla se zrelaxovat a zároveň zesílila účinek kontrakcí. Před porodem a během něj jsem partnerům doporučovala, aby ženě masírovali bedra, krk, ramena, lýtka a chodidla směsí levandule, mandarinky a římského heřmánku. Se směsí jsme začínali zhruba ve 36. týdnu těhotenství. Při porodu pak pomáhám partnerovi, aby tímto způsobem mohl pomoci ženě, aby zůstala klidná a šťastná a díky tomu její tělo náležitě spolupracovalo při zrození."

Na Aromakonferenci Brno budete hovořit také o Oasis Relaxation Servises (Relaxační služby Oáza). Můžete nám o nich něco říci?

SM: “Informace zazní na přednášce, ale, jen pro ilustraci, je to služba, která prostřednictvím jednoduchých technik a aromaterapeutické masáže rukou pomáhá pacientům a také zaměstnancům v nemocnici vyrovnat se s úzkostí a stresem.”

Jaký je podle vás hlavní argument pro použití aromaterapie v nemocničním prostředí?

SM: “Aromaterapie a další holistické techniky pozvedávají konvenční péči a pokud jsou správně zapojeny, tak mohou zlepšit zdraví a psychickou pohodu nejen pacientů, ale i personálu. Zdravotníci pak vynikají v péči o pacienty, ale jsou spokojení s vlastním zdravím a rodinným životem. Na tomto pracuji více než 25 let a občas to byla velmi náročná a složitá cesta se spoustou výzev, ale otevírají se nové možnosti, které mi snad zajistí, že budu moci pokračovat.”

 

O Sue:

 

 

 

 

 

Sue Mousley, zakladatelka SOME Training Ltd, je klinická aromaterapeutka, porodní asistentka a zdravotní sestra z Velké Británie. Ošetřovatelství a porodní asistenci praktikovala od roku 1979 do konce roku 2015, kdy odešla do důchodu. V září 2020 vystoupí v České republice na konferenci Aromaterapie a bylinky s přednáškou na téma: Psychologické aspekty v těhotenství a poporodního období a zkušenosti z "Oasis Relaxation Services".

Více o Sue zjistíte na www. sometrainingltd.co.uk

 

O Anně:

Otázky na míru položila Sue odborná aromaterapeutka Anna Krutová, původní profesí novinářka a režisérka. Anna vede svoji aromaterapeutickou praxi Aromaterapie Brno a je zakladatelkou konference a festivalu v Brně Aromaterapie & bylinky.

Více o Anně objevíte na www.aromaterapiebrno.com.

 

Foto: archív Anna Krutová, Sue Mousley, Joshua Reddekkop, Anastassia Chepinsk, Unsplash

Odborná spolupráce na překladu: Anna Krutová, Michaela Červenková, Kateřina Kloudová

Odeslat článek známému   Vytisknout

Produkty