Rozhovor s Petrou Ratajc

Rozhovor s Petrou Ratajc
Rozhovor s doktorkou biologie ze Slovinska nejen o hydrolátech a éterických olejích.

Práci Petry Ratajc, PhD. ze Slovinska velmi obdivuji, její přístup posouvá obor aromaterapie vpřed. Začala jsem pro vás překládat články z jejího blogu The Phytovolatilome, nyní nastal čas vám představit Petru blíže. Přijde mi symbolické, že otázky Petře položila Anna Krutová, zakladatelka konference Aromaterapie & bylinky, na které Petra vystoupí se svoji přednáškou o hydrolátech již tuto sobotu 16.9.2018. Těší mne, že jsem mohla zprostředkovat seznámení Petry a Anny a v České republice si můžeme poslechnout tak skvělého odborníka jako je Petra naživo.

 

 

Petro, jaké bylo Vaše dětství? Měla jste ráda rostliny? Kdy se ve Vás probudila  vášeň k přírodě?

Většinu svého dětství jsem strávila v malé vesnici obklopené loukami a lesy nedaleko Celje, třetího největšího města na Slovinsku. Moji prarodiče měli malou farmu a já trávila spoustu času venku, ve spojení s přírodou a jejími cykly. Rostliny mne vždy fascinovaly. Na střední škole jsem si vyrobila obrovský herbář a četla si knihy od profesora Wrabera, našeho nejvýznamnějšího botanika. Dostalo se mi té cti, že byl později jedním z mých profesorů na univerzitě.

 

 

Pamatujete si Váš první éterický olej? Jak jste s aromaterapií začínala?

S éterickými oleji jsem přišla do kontaktu několikrát. Nejprve během mých středoškolských let, kdy jsem používala některé komerční směsi v aromalampě. Potom během svého doktorského studia, když jsem hodnotila kvalitu léčivých rostlin z různých oblastí Slovinska. Obsah éterických olejů a jejich antioxidační potenciál byly důležitými parametry v oblasti výzkumu. Stále si ještě pamatuji, jak bylo úžasné sledovat první kapku šalvějového éterického oleje stékat ze skleněného kondenzátoru. Destilovala jsem různé rostliny, ale nepoužívala jsem éterické oleje na aromaterapii. Myslím, že jsem byla typický vědec, který neuvažoval o tom používat éterické oleje dobrovolně ve svém volném čase. O pár let později jsem absolvovala workshop zaměřený na přírodní kosmetiku a při této příležitosti jsem objevila aromaterapii. Začala jsem kupovat éterické oleje. Můj první olej byl z geránia a je stále jedním z mých oblíbených. Avšak můj úplně první olej byl z růže, který jsem obdržela při výzkumu v Bulharsku. Stále jej mám a cením si ho. Voní stále fenomenálně!

 

Kdy jste začala se svým blogem a proč?

Začala jsem psát blog ve slovinštině přesně před dvěma lety s myšlenkou sdílet spolehlivé informace o rostlinách, olejích a jejich použití se širším publikem. Předtím jsem strávila spoustu času moderováním a zodpovídáním otázek v místní facebookové skupině, ale víte, jak se informace na Facebooku velmi rychle ztrácí. Uvědomila jsem si, že je lepší napsat krátký příspěvek na blogu a zveřejnit ho, aby si ho mohlo přečíst více lidí. Reakce byly skvělé  a můj partner a přátelé mě přesvědčili, abych začala psát v angličtině, což jsem nakonec udělala. Nyní je mým přáním a snem udělat si jméno jako profesionální lektorka.

 

Vaším cílem je propojit výzkum éterických olejů a běžného uživatele. Na co se výzkum éterických olejů v současné době zaměřuje?

Není tomu dávno, co byl výzkum v oblasti éterických olejů a jejich složek poměrně vzácný a většina aromaterapie byla založena na bylinné medicíně a tradičním využití léčivých rostlin. V posledních deseti až patnácti letech nastal v podstatě rozmach výzkumu léčivých a aromatických rostlin, včetně éterických olejů a jejich složek. Kromě tradičních výzkumných paradigmat, jako jsou antioxidační nebo antimikrobiální analýzy nebo studie fyziologických parametrů, se objevuje konkrétnější, farmakologicky orientovaný výzkum. Dnes víme podstatně více o molekulárních mechanismech složek éterického oleje, než jsme věděli před pěti až deseti lety. Skutečnou výzvou bude propojit body mezi farmakologickým výzkumem s rostoucím množstvím in vivo studií, klinických testů a studií o psychologických účincích vůní na člověka.

 

Co je podle vašeho názoru největší mýtus spojený s aromaterapií, pokud jde o běžné uživatele?

Existují určité mýty a nedorozumění, co se týká éterických olejů. Myslím, že většinou vznikají z nedostatku výzkumu v minulosti a v důsledku kladení rovnítka mezi léčivými vlastnosti bylin a éterickými oleji. Je důležité rozlišovat mezi nebezpečnými názory, jako je pití oreganového éterického oleje s vodou proti parazitům či jako detoxikace, které jsou také částečně poháněny marketingem a mylnými představami, jako je přesvědčení, že chemická klasifikace a funkční skupiny složek éterického oleje určují jeho biologické účinky. Tyto obecná nedorozumění samy o sobě nejsou nebezpečná, ale ani nepomáhají aromaterapií posunout se vpřed. Mnoho aromaterapeutů a lektorů naštěstí odvádí skvělou práci, takže uživatelé jsou více informováni.

 

Jste autorkou výzkumu využití éterických olejů. Jaké zajímavé věci jste zjistila?

Uskutečnila jsem výzkum zaměřený na domácí použití éterických olejů na Slovinsku, protože jsem si uvědomila, že nemáme žádné informace o tom, co lidé vlastně dělají se svými lahvičkami. Překvapilo mě, že téměř polovina uživatelů je denně v kontaktu s éterickými oleji, nebo že chodidla jsou druhým nejoblíbenějším místem lokální aplikace, hned po hrudi. Úplná zpráva je k dispozici na mých webových stránkách.

 

Jaká je Vaše domácí aromalékarnička?

Moje sbírka obsahuje všechny druhy destilátů a aromatických extraktů, od základních éterických olejů pro každodenní použití až po některé exotické vzorky, stejně tak domácí tinktury a luhované oleje. Mám mnoho CO2 extraktů a ráda porovnávám různé druhy extraktů ze stejné rostliny, nebo esenciálních olejů z různých oblastí a odrůd rostlin. Je fascinující, jak se farmakologické a psychologické účinky molekul aromatických látek mohou velmi komplexně proplétat. Toto je unikátní aspekt aromatické medicíny a něco, co bych si přála v budoucnu více rozvinout.

 

V České republice začíná být populární domácí destilace rostlin pro hydroláty. Existuje něco, na co by si lidé měli dát pozor? Které aromatické rostliny jsou pro domácí destilaci zcela bezpečné?

Destilace rostlin je velmi pěkné hobby. Hydroláty jsou obecně bezpečné, protože obsahují maximálně 0,1 % těkavých látek, což je zhruba srovnatelné s koncentrací složek v čerstvých bylinách. Důležitý je však způsob výroby. Domácí hydroláty nejsou obvykle mikrofiltrovány a mikrobiologicky testovány, takže je doporučuji použít rychle. Kvalita destilačního přistroje je rovněž důležitá. Nekvalitní materiál může vést k úniku těžkých kovů do destilátu a špatná výrobní kvalita může mít za následek plno malých prasklin a promáčklin na destilačním přístroji, kde se mohou usadit mikroorganismy. Začátečníkům bych doporučila menší skleněný destilační přístroj, protože je čistější, má lepší průtažnost, je citlivější na manipulaci s teplem a můžete sledovat celý proces v akci. Začněte se známými rostlinami s vysokým obsahem těkavých látek, jako je levandule, rozmarýn, šalvěj a tak dále. Snadno se destilují a finální produkt je něco, co už znáte.  

 

Jak se může laik vyznat v nabídce hydrolátů? Jak poznat kvalitu?

Doporučuji nákup hydrolátů od renomovaných výrobců, přednostně s výrobními detaily a řádnými analýzami, abyste si mohli být jisti, že skutečně dostáváte hydrolát dobré kvality. Je nejlepší začít s hydroláty z rostlin, které již znáte, a porovnat je s esterickými oleji. Brzy zjistíte, že některé voní téměř identicky jako éterické oleje a některé jsou velmi odlišné. S přibývajícími zkušenostmi budete schopni rozpoznat plnou vůni kvalitního, dobře nasycené hydroláty, a nízkou kvalitu předestilovaných produktu s tóny „převaření“.

 

 

Letos v září přijedete do České republiky na Aromakonferenci v Brně, kde vystoupíte s přednáškou o hydrolátech. Na co se mohou posluchači těšit? Plánujete zůstat i na následující festival?

Ano, děkuji za pozvání! Představím hydroláty z různých úhlů: obecný přehled, jejich historické využití, složení a výzkum. Také představím jiné rostlinné extrakty a porovnám je s hydroláty. Myslím, že je důležité znát alespoň základy fytochemie, abychom lépe pochopili hodnotu každého produktu, a činit informovaná rozhodnutí, pokud jde o jejich použití, a to je jeden z cílů mé přednášky.

 

Jaké je Váš oblíbený letní aroma výrobek?

Toto léto je mým oblíbeným produktem jojobový olej s kadidlem z opravdu vysoce kvalitní Boswellia frereana.

 

O Petře:

 

Petra Ratajc vystudovala biologii na univerzitě v Lublani a získala titul Ph.D. výzkumem v oblasti léčivých aromatických rostlin a éterických olejů. Jejím posláním je zprostředkovat výzkum veřejnosti tím, že poskytuje spolehlivé a nezávislé informace. Více o Petře naleznete na www.phytovolatilome.com 

Foto: archív Petra Ratajc
 

O Anně:

 

 

Otázky na míru položila Petře odborná aromaterapeutka Anna Krutová, původní profesí novinářka a režisérka. Anna vede svoji aromaterapeutickou praxi Aromaterapie Brno a je zakladatelkou konference a festivalu v Brně Aromaterapie & bylinky. Více o Anně objevíte na www.aromaterapiebrno.com.

Foto: archív Anna Krutová

 

 

 

 

 

 

 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout

Produkty