Poznáte kvalitní éterický olej?

Poznáte kvalitní éterický olej?

V poradně odborníka časopisu BYLINKY REVUE 5/2017 jsem odpovídala na otázky týkající se kvality éterických olejů.

 

Jaký je rozdíl mezi éterickými a vonnými oleji?

Rozdíl mezi stoprocentně čistými éterickými oleji a vonnými oleji je jako rozdíl mezi dnem a nocí. Stoprocentně čisté éterické oleje se získávají ze siličnatých  rostlin destilací nebo mechanickým procesem známým pod pojmem „lisování za studena“. Vonné oleje jsou syntetické kompozice vznikající v laboratoři. Na trhu se ještě můžete setkat s označením „přírodně identický“, což by mohlo vzbuzovat dojem jakéhosi spojení s přírodou, nicméně opět se jedná o pouhý syntetický produkt.

 

Jak je možné, že některé stoprocentně čisté éterické oleje (ÉO) stojí 40 Kč a jiné 150 Kč, přitom obojí je přírodní?

Cena éterického oleje je daná cenovou politikou dodavatele éterických olejů, nicméně úzce souvisí s kvalitou zdrojové rostliny a odvíjí se od výnosnosti, způsobu pěstování a náročnosti zpracování atd. Uvedu na příkladu levandule (Lavandula angustifolia) a lavandinu (Lavandula x hybrida). Lavandin je  je odolnější, výnosnější a roste v nižších polohách. Pěstuje se například na nekonečných lánech v okolí Valensole v Provence a sklízí se mechanicky. Hybrid lavandin vznikl křížením levandule úzkolisté a širokolisté a je zapotřebí okolo 50 kilogramů rostliny, abychom získali jeden litr čistého éterického oleje. Pro získání jednoho litru éterického oleje z levandule úzkolisté je nutné vydestilovat již okolo 120 kilogramů rostlinného materiálu. Důležité je ještě zmínit v aromaterapii ceněnou levanduli divokou, která se sbírá ručně vysoko v horách a i tento aspekt se nutně musí promítnout do ceny. Siličnaté rostliny lze tedy rozdělit do skupin podle výnosnosti na nízko výnosné, středně výnosné a výnosné. K nízko výnosným patří např. růže, které vytváří jen 0,01 procento oleje a cena éterického je tudíž velmi vysoká a je samozřejmě často předmětem pančování (falzifikace).

 

Jak moc je tedy kvalita ÉO důležitá a v čem ta kvalita spočívá?

Nejdůležitější otázkou zůstává, proč a k čemu chcete éterický olej použít. Jiné nároky na kvalitu bude mít éterický olej na úklid a jiné pro péči o pleť či terapii. Kvalita éterického oleje je stěžejní v případě aromaterapie. Pouze kvalitní éterický olej má ony vlastnosti, o kterých hovoří literatura, a prokazují vědecké studie. Kvalitu ovlivňuje člověk a příroda, záleží na mnoha faktorech. Za dva hlavní faktory určující kvalitu bych označila zdrojovou rostlinu a způsob výroby éterického oleje. Je jistě rozdíl v kvalitě, pokud rostlina roste v čistém prostředí, je ekologicky či biodynamicky pěstována a šetrně sklízena anebo roste ve znečištěném prostředí. Jedinečný éterický olej je vyroben lidmi, kteří se věnují umění destilace, mají znalosti a dlouholeté zkušenosti předávané z generace na generaci. Určitě je vhodné upozornit na to, že éterické oleje na českém trhu jsou všechny z dovozu, protože ÉO ani hydroláty (květové vody) se v České republice komerčně nevyrábí. Konečný zákazník by měl na etiketě éterického oleje hledat označení 100% čistý éterický olej, český název, latinský název rostliny, zemi původu, číslo šarže, datum spotřeby, název výrobce či distributora a v případě, že se jedná o bio výrobek též logo certifikační společnosti.

 

Jakým způsobem může člověku uškodit nekvalitní esenciální olej?

V případě použití na pokožku nekvalitní éterický olej může způsobit podráždění či přecitlivělost.  Nicméně i s kvalitním éterickým olejem je třeba pracovat opatrně a dbát na bezpečnost při použití a vzít v úvahu i možné kontraindikace. Je též důležité ÉO skladovat v optimálních podmínkách, protože éterické oleje jsou neobyčejně citlivé na teplo, které může výrazně zvýšit kontaminaci alergeny. Pro bezpečné použití doporučuji anglicky psanou knihu Essential Oil Safety, jejímiž autory jsou  R. Tisserand a R. Young.  Proto, abych začínajícím nadšencům aromaterapie usnadnila práci s éterickými oleji, intenzivně jsem se této oblasti na mých stránkách Aroma ateliéru věnovala. Najdete zde informace o bezpečném použití cca 110 éterických olejů, vycházela jsem ze studií na přední škole éterických olejů Aromahead Institutu a z výše jmenované knihy.

 

Existuje nějaký nástroj, kterým si můžeme ověřit kvalitu složení ÉO?

Málokdo ví, že jako zákazník máte možnost svého dodavatele požádat o tzv. analytický certifikát - výsledek analýzy plynové chromatografie a hmotnostní spektrometrie.  Tím si zákazník může zkontrolovat biochemické složení éterického oleje a ověřit, zda ÉO neobsahuje syntetické příměsi.  Jsem velmi ráda, že se mi jako první v České republice podařilo na mých stránkách  zveřejnit výsledky analýz plynové chromatografie a hmotnostní spektrometrie ke každému éterickému oleji. Zákazník zde najde i další rozsáhlé informace jako jsou technické listy, bezpečnostní listy, certifikáty  IFRA (International Fragrance Association) i potvrzení o alergenech. Chápu, že pro laika je velmi obtížné se v analytickém certifikátu orientovat, nicméně už samotný fakt, že vám dodavatel certifikát poskytne je určitým znamením toho, že nemá, co skrývat.

 

Práce s esenciálními oleji vyžaduje znalosti, od koho je dobré si nechat poradit?

Věřím, že stejně jako v jiných oborech, je důležité i v oblasti éterických olejů, nechat si poradit od vystudovaného aromaterapeuta. Tento specialista by měl mít vzdělání, které může prokázat. Osobně jsem  například absolvovala studium na Aromahead instititut, studium schválené National Association for Holistic Aromatherapy (NAHA) i Alliance of International  Aromatherapists (AIA) a naleznete mne v mezinárodní databázi certifikovaných aromaterapeutů. V České republice školí odborné aromaterapeuty Instititut aromaterapie, na jejich stránkách naleznete registr aromaterapeutů. Též je možné se u nás vzdělávat ve Škole holistické aromaterapie. Pokud se více zajímáte o aromaterapii Asociace českých aromaterapeutů pořádá každý rok konferenci, na které zve odborníky ze zahraničí.  Taktéž Česká aromaterapeutická společnost jednou ročně organizuje odborný seminář za účasti autorit z oboru.

 

Jak se laik může v této problematice zorientovat, pomůže kniha? 

Když jsem se před lety začala zajímat o éterické oleje, nakoupila jsem mnoho knih, které mnohdy obsahovaly protichůdné informace. Proto bych vám nejdříve doporučila absolvovat kurz vystudovaného aromaterapeuta, který poskytne základní orientaci v oboru, upozorní na bezpečné použití éterických olejů, poradí tipy a bude sdílet osvědčené recepty. Případně doporučuji vydat se alespoň na jednu konzultaci k odborníkovi. Kromě toho jsem pak velmi nadšená z nové knihy mé lektorky z Aromahead Institutu a mezinárodně uznávané aromaterapeutky Andrey Butje The Heart of Aromatherapy, An Easy-to- Use Guide for Essential Oils. Kniha je skutečně psaná srdcem a obsahuje přes stovku receptů, prozatím vyšla pouze v anglickém jazyce.

 

Tímto děkuji paní redaktorce za perfektní spolupráci.

 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout

Produkty