Použití éterického oleje z růže damašské v kosmetice

Použití éterického oleje z růže damašské v kosmetice

 

Jak si bezpečně vyrobit tělový balzám s růží damašskou

 
Minulý příspěvek na blogu jsem věnovala všem začátečníkům. Krátký článek o tom, co je éterický olej, esenciální olej, silice a vonný olej si můžete přečíst zde.
 
Dnes něco pro pokročilé. Vzhledem k tomu, že se blíží svátek všech zamilovaných Valentýn a jedním ze symbolů je růže vysvětlím vám, jak je to s použítím éterického oleje z růže damašské v kosmetice. Možná si chcete udělat luxusní tělový balzám s vůní růže damašské (Rosa damascena) a chcete si být jisti, zda použijete esenciální olej bezpečně. V domácí kosmetice postačí, pokud se budete řídit informacemi z knihy Essential oil safety autorů R. Tisseranda a R. Younga a před prvním použitím si uděláte test kožní snášenlivosti. Vzhledem k obsahu methyl eugenolu doporučuje R. Tisserand a R. Young používat éterický olej z růže damašské na pokožku ředěný v nízké koncentraci 0,6 %, přičemž uvádí i hodnoty EU - 0,006% a IFRA - 0,012%. Na profesionální výrobu ale hodnoty z knihy nestačí.
 
Jako profesionál byste měli poskytnout prohlášení minimálně podle Mezinárodní asociace pro vůně IFRA 49 (existuje ale již verze 51). V tomto prohlášení by měl profesionál, který chce uvést tělový balzám na volný trh, zmínit limit bezpečného použití pro příslušnou kategorii kosmetického přípravku. V případě tělového balzámu se jedná o typ 5A. Pokud je obsah vonné složky ve výrobku nižší než limit, obvykle se hodnotitel na toto spoléhá a dále nepočítá. Někteří hodnotitelé (i když mají IFRA prohlášení) raději počítají hranice bezpečnosti pro jednotlivé složky vůně, zvláště pro látky s restrikcí jako je methyl eugenol. 
 
Omezení je v příloze III kosmetického nařízení, 102 Methyl eugenol: Pro tělový balzám přicházejí v úvahu nejvyšší koncentrace pro tyto typy přípravků: Vonné krémy: limit 0,002 %. Ostatní přípravky, které se neoplachují, a přípravky pro ústní hygienu: limit 0,0002 %. Pokud se obsah látky pohybuje v nějakém rozmezí, tak se počítá s nejvyšší hodnotou jako nejhorší případ. Navíc u některých nebezpečných látek nebo hodně používaných látek se pro jistotu počítá s agregovanou expozicí ze všech kosmetických přípravků používaných najednou. To je jen stručné vysvětlení. Pokud se více chcete ponořit do problematiky bezpečného použití éterického oleje z růže doporučuji prostudovat dokument Cosmetic Ingredient Review CIR - Hodnocení bezpečnosti složek získaných z růže damašské (Rosa damascena) používaných v kosmetice.
 
V nabídce Aroma ateliéru nenajde jen luxusní éterický olej z růže damašské ale také bílé stejně jako absolue z růže damašské a stolisté. 
 
Tak, ať se vám hezky studuje a tvoří s růží.
 
                                                                                                                                                                                                                                                                           Kateřina
- aromaterapeutka a parfumérka
 
 
 
Reference:
 
THE INTERNATIONAL FRAGRANCE ASSOCIATION. IFRA [online]. [cit. 2024-01-13]. Dostupné z: https://ifrafragrance.org/
 
COSMETIC INGREDIENCE REVIEW. CIR. Online. Dostupné z: https://www.cir-safety.org/. [cit. 2024-01-13].
TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier Ltd., 2013. ISBN 9780443062414.
 
Foto: Nicol Balcar
Odeslat článek známému   Vytisknout