Levandule - krása ze Středomoří

Levandule - krása ze Středomoří

Používáte pravou levanduli nebo jen její náhradu? Poznejte rozdíly a vyzkoušejte osvědčené recepty i vonné kompozice.

Orientujte se podle latinského názvu

Rod Lavandula zahrnuje kolem třiceti druhů a mnoho kultivarů. Lavandula angustifolia, L. vera a L. officinalis  jsou pravé levandule, existují však i poddruhy jako například delphinensis.  Dalším druhem v  rodu Lavandula je levandule širokolistá (L. latifolia), éterický olej se prodává pod obchodním názvem levandule spike.  Můžete se setkat i s druhem nazývaným  levandule stoechas (L. stoechas). Hybrid Lavandula x intermedia vznikl křížením pravé levandule a levandule širokolisté a dává éterický olej pojmenovaný lavandin. Je to právě lavandin, který je často používán jako náhrada levandule pravé, důvodem je  nižší cena daná vyšší výnosností. Levandulový éterický olej je pravděpodobně nejoblíbenější a nejpoužívanější v celé aromaterapii, vyberte si pro váš záměr ten nejvhodnější.

 

 

Profil éterického oleje: levandule pravá

Latinský název rostliny: Lavandula angustifolia

Synonyma: Lavandula vera, Lavandula officinalis

Čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)

Popis rostliny: vonný polokeř původem ze Středomoří dosahující výšky až padesát centimetrů, nejdříve s šedoplstnatými, později zelenými listy. Fialovomodré květy vytvářejí lichoklas na vrcholku lodyhy a kvetou od června do srpna. Levandule roste v nadmořské výšce nad 800 metrů.

Zajímavost: levandule byla používána v dobách starověkého Řecka a Říma v mnoha oblastech od medicíny po parfumářství. Název pochází z latinského lavare – mýt se, jelikož byla hojně přidávána do aromatických koupelí.

Způsob výroby EO: destilace

Použitá část: kvetoucí nať

Biochemické složení EO: monoterpenoly (linalol, terpinen-4-ol), estery (linalylacetát, lavandulylacetát) a mnoho dalších složek. Zjistěte si biochemické složení vašeho levandulového éterického oleje a požádejte svého dodavatele éterických olejů o analytický certifikát (výsledek plynové chromatografie/ hmotnostní spektrometrie - GC/MS).

Tón: horní

Profil vůně: svěží, lehké, sladce bylinné aroma s květinovými, dřevitými a někdy též ovocnými podtóny. Ovocné podtóny můžete zaznamenat u vysokohorské levandule z Provence, která má obvykle vysoký obsah esterů. Potrénujte vaše smysly a srovnejte vůni L. angustifolia s kafrovou vůní levandule širokolisté (spike) L. latifolia a L. stoechas. Objevte odlišnosti, jako jsou chybějící jemnost vůně a ovocné podtóny, které naleznete pouze u L. angustifolia. Prozkoumejte i vůni lavandinu, která je více svěží a sladší, ale méně  kafrová než L. latifolia a L. stoechas.

Vhodné kombinace: většina éterických olejů, zejména citrusové, majoránka, šalvěj muškátová, heřmánek římský a modrý, tea tree (čajovník), růžové dřevo, viz. tabulka níže.

Působení na emoce: tiší emoce, snižuje úzkost, strach, paniku a hysterii. Podporuje rovnováhu a  napomáhá relaxaci. Levandulový éterický olej je pravděpodobně nejvíce známý pro své sedativní, uklidňující a náladu zlepšující účinky, které jsou doložené i několika klinickými studiemi.

Vlastnosti EO: analgetický, protizánětlivý, antialergický, antibakteriální, protiplísňový, antirevmatický, protikřečový, CNS sedativní, podporuje hojivé procesy a regeneruje pokožku, deodoruje a tonizuje (posiluje a obnovuje vitalitu).

Hlavní složka levandulového éterického oleje, monoterpenol linalol, je poměrně velmi dobře prozkoumána. Mnoho studií prokázalo, že linalol vykazuje řadu farmakologických aktivit, zahrnující analgetické, anxiolytické (snižující psychické napětí a strach), sedativní, protizánětlivé a antibakteriální účinky. Další významnou složkou levandulového éterického oleje je ester linalylacetát. Z výzkumů vyplývá, že linalylacetát je též analgetický, antibakteriální, protizánětlivý a sedativní.

Použití, indikace a vhodné kombinace: široké spektrum vlastností levandulového éterického oleje dovoluje  rozmanité použití. 

 

Harmonizuje soustavu Indikace   Vhodná kombinace levandulového éterického oleje Možnosti použití
svalovou

svalové napětí po námaze
 

majoránka, rozmarýn, eukalyptus, černý pepř, jalovec, citrón, pomeranč
 

aroma masáž

koupele

nervovou

neklidný spánek

úzkost, stres

 

pomoc při bolesti hlavy a migréně
 

heřmánek římský, pomeranč

neroli, geranium, kadidlo, citrusové oleje

máta peprná, majoránka
 

koupele

inhalace

aromatizace

vzduchu
 

reprodukční menstruační potíže (křeče) šalvěj muškátová, heřmánek římský, bergamot, majoránka

masáž

obklad
 

kožní

pokožka se sklony

k podráždění

pokožka se sklony

k zánětům

podpora hojivých

procesů (oděrky, popáleniny,

ošetření pokožky

po opalování, štípance od hmyzu, 

podpora při zamezení tvorby jizev)

péče o vlasovou pokožku

péče o ústní dutinu

heřmánek modrý, santalové dřevo, růžové dřevo, geranium

tea tree, heřmánek modrý, manuka

 

myrha, heřmánek římský, helichrysum, kadidlo

 

 

 

 

 

 

 

rozmarýn, pomeranč, tea tree

myrha, tea tree, hřebíček, šalvěj lékařská

aroma kosmetika

obklady

Bezpečnost při použití a kontraindikace:netoxický, nedráždivý. Jedná se o bezpečný éterický olej. V případě, že budete kombinovat levandulový éterický olej s jinými EO, přečtěte si upozornění na bezpečné použití a možné kontraindikace i u těchto olejů. Doporučuji vám knihu Essential Oil Safety (Bezpečnost EO), jejímiž autory jsou R. Tisserand a R. Young.

 

Recepty aromaterapeutky:

Inhalační tyčinka pro pohodu a klidný spánek

Budete potřebovat:

inhalační tyčinku, pinzetu a malou skleněnou misku

10 kapek EO levandule (Lavandula angustifolia)

  4 kapky EO mandarinka červená (Citrus reticulata)

  1 kapku EO heřmánku římského  (Chamaemelum nobile)

Inhalační tyčinka se skládá ze čtyř částí: inhalátoru, vnitřní bavlněné tyčinky, krytu a pouzdra na inhalátor.

Nakapte éterické oleje do skleněné misky. Pomocí pinzety vložte bavlněnou tyčinku do misky a nechte směs vsáknout. Poté opět pomocí pinzety umístěte bavlněnou tyčinku do inhalátoru a zafixujte krytem. Označte etiketou s názvem a datem výroby. Inhalační tyčinku je možné ihned začít používat. Dle potřeby přiložte k nosu a inhalujte pro krásné sny. Inhalační tyčinku skladujte mimo dosah dětí.

 

Pečující tělový olej po opalování

Ošetřete svoji pokožku poškozenou nadměrným slunečním zářením tímto jedinečným olejem, který podpoří hojivé a regenerační procesy.

Budete potřebovat: váhu s přesností na 0,1 g, 50 ml láhev, skleněnou tyčinku na míchání, 50 ml skleněnou kádinku, malý trychtýř a dále:

20 g měsíčkového  olejového macerátu

20 g třezalkového  olejového macerátu

  9 g jojobového  vosku (oleje)

0,6 g EO levandule (Lavandula angustifolia)

0,1 g EO heřmánek římský (Chamaemelum nobile)

0,1 g EO růžové dřevo (Aniba parviflora)

0,1 g EO pomeranč sladký (Citrus sinensis)

0,1 g  vitamín E (antioxidant)

Postup: vydezinfikujte si pracovní plochu a pomůcky pomocí bio alkoholu. Odvážené olejové maceráty a jojobový vosk (olej) nalijte do skleněné kádinky a přidejte zbývající ingredience. Zamíchejte skleněnou tyčinkou. Přelijte pomocí malého trychtýře do láhve. Označte etiketou s názvem a datem výroby. Skladujte v suchu, temnu a chladu, prodloužíte tím trvanlivost výrobku. Skladujte mimo dosah dětí. Spotřebujte do šesti měsíců.

Použití: dle potřeby jako zklidňující olej pro vaši pleť po opalování.

 

Nejkrásnější vůni plnou ovocných i kořeněných podtónů má pro mne divoká levandule, která roste vysoko v horách v jižní Francii. Pokud vás levandulové téma zaujalo a rádi byste se seznámili s vůní divoce rostoucí levandule, rezervujte si své místo na kurzu "Za vůní levandule po Provence".

Pojďte spolutvořit a nechte se inspirovat vůní rostlin

Vaše

Kateřina K.

certifikovaná aromaterapeutka

 

Reference:

Aromatherapy Certification Program Online [online]. USA: Black and Butje, Inc., 2016 [cit. 2016-04-14]. Dostupné z: http://www.aromahead.com/courses/online/aromatherapy-certification-program

Bednářová, J. (2015) Herbář aneb od anděliky k žindavě. Praha: Fortuna Libri, spol. s r.o.

Buchbauer, G., Dietrich, H., Karamat, E., Jirovetz, L., Jager, W., and Plank, C. (1991) Aromatherapy: evidence for sedative effects of the essential oil of lavender after inhalation. J.Naturforsch 46, 1067-1072.

Lehrner, J., Marwiski, G., Lehr, S., Johren, P. a Deecke, L. (2005) Ambient odours of orange and lavender reduce anxiety and improve mood in a dental office. Physiology and Behaviour 86, 92-95

Mojay, G. (2000) Aromaterapie pro léčení duše. Jak obnovit emocionální a mentální rovnováhu pomocí esenciálních olejů. Praha: Alternativa.

Moss, M., Cook, J., Wesners, K. a Duckett, P. (2003) Aromas of rosemary and lavender essential oils differentially affect cognition and mood in healthy adults. International Journal of Neuroscience 113, 15-38.

Noe, M. (2014) Aromaterapie do kapsy. Malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press.

Tisserand, R. a Young, R. (2014) Essential oil Safety, 2nd Edition. Edinburgh: Elsevier Ltd.

 

Foto: archív Aroma ateliér a Florihana

 

Upozornění: Tyto vlastnosti, indikace a způsoby použití vyplývají z knih nebo internetových stránek o aromaterapii a  též vycházejí z  empirických poznání i vědeckých výzkumů. Tento text je poskytován pouze pro informativní účely, v žádném případě nepředstavuje lékařské informace, a ani autorka za něj nenese zodpovědnost.

Odeslat článek známému   Vytisknout

Produkty